Te ruiny są dość romantyczne…
Adam Mickiewicz o pałacu w Dowspudzie
Cześć, koneserzy historii i sztuki!
Mamy dla Was miejsce szczególne. Pełne historii sięgające 1513 roku, gdy Bohdan Hrynkowicz Wołowicz zbudował tu drewniany dwór obronny. Później majątek przeszedł w ręce rodu Paców, a szczególnie Ludwika Michała Paca, który jako znany mecenas sztuki i reformator gospodarczy uczynił z Dowspudy wzorcowe gospodarstwo.
Dziedzictwo Ludwika Michała Paca
Dowspuda to najstarsza znana miejscowość w tej części ziem pojaćwieskich, która od 1639 roku była w rękach potężnego rodu Paców, wywierającego znaczący wpływ na życie polityczne i kulturalne Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pac sprowadził do swoich dóbr farmerów brytyjskich, którzy wprowadzili nowe techniki rolne i uprawę ziemniaków, stawiając Dowspudę na czołowym miejscu rolniczo-przemysłowego rozwoju w regionie.
Neogotycki styl
Inspirując się architekturą angielską, postawiony w latach 1820-1823 neogotycki pałac w Dowspudzie charakteryzował się unikalną konstrukcją na planie litery T, bogatą w detale takie jak smukłe wieże, arkady i laskowanie, co czyniło go niezwykłym przykładem tego stylu architektonicznego w Polsce.
Pałac w czasach obecnych
Obecnie można zwiedzać jedynie pozostałości po pałacu, takie jak mury fundamentowe, arkadowy portyk, wieża narożna zwana Bocianią oraz dwukondygnacyjne piwnice. W 2017 roku teren został sprzedany prywatnym inwestorom, co w przyszłości może doprowadzić do odbudowy pałacu i jego adaptacji na hotel.
Rezerwuj Swój Pobyt Już Dziś!
Nie zwlekaj i już teraz zarezerwuj swój pobyt w naszym domku w Augustowie i daj się porwać urokom Podlaskich zabytków!
Zachęcamy do podzielenia się swoimi wrażeniami! Jeśli miałeś okazję odwiedzić pałac w Dowspudzie, zostaw komentarz poniżej.